Nga Bota, 15 Maj 2022, 10:07

Ukraina fiton Eurovisionin, reagon presidenti Zelensky

XING

Ukraina fiton Eurovisionin, reagon presidenti Zelensky

Mbrëmjen e djeshme ishte finalja e madhe e Eurovisionit, ku fitoren e mori Ukraina. Vendi u përfaqësua nga grupi Kalush Orchestra me këngën “Stefania”. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka reaguar pas fitores me anë të një postimi në rrjete. 

Ukraina fiton Eurovisionin, reagon presidenti Zelensky

“Guximi ynë i bën përshtypje botës, muzika jonë pushton Evropën!

Vitin e ardhshëm Ukraina do të presë Eurovizionin!

Për herë të tretë në historinë e saj. Dhe unë besoj – jo e fundit.

Do të bëjmë çmos që një ditë të presim pjesëmarrësit dhe të ftuarit e Eurovizionit në Mariupol.

E lirë, paqësore, e rindërtuar!

Faleminderit që fituat Kalush Orchestra dhe të gjithëve që votuan për ne!

Jam i sigurt se korda jonë fitimtare në betejën me armikun nuk është larg.

Lavdi Ukrainës!”, ka shkruar ai.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by ????????? ?????????? (@zelenskiy_official)