Nga Bota, 24 Shkurt 2023, 15:19

Ndahet nga jeta ikona e televizionit italian, Maurizio Costanzo

XING

Ndahet nga jeta ikona e televizionit italian, Maurizio Costanzo

Maurizio Costanzo, një ikonë e televizionit italian, është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare në Romë. Lajmin e hidhur e bëri të ditur zyra e tij e shtypit. Gazetari, prezantuesi televiziv, autori dhe skenaristi ishte  i martuar me Maria De Filippi që nga viti 1995. Ata janë prindër të një djali, të cilin e kanë birësuar.

Nga viti 1982, i ndjeri drejtonte “Maurizio Costanzo Show” dhe për të paktën një dekadë kjo shfaqje u konsiderua si salloni i medias për ekselentët, nga të famshmit dhe politikanët. Gjatë karrierës së tij ai ka realizuar dhjetëra programe radiotelevizive dhe shfaqje skenike.

 Karriera e tij filloi në vitin 1956 si reporter për gazetën romake Paese Sera: ai ishte vetëm 18 vjeç. Pasi u transferua në Corriere Mercantile të Genovas, në vitin 1960 ai u bë kryeredaktor i së përjavshmes Grazia.  Debutimi i tij në radio daton në vitin 1963 si autor i programit ‘Songs and Clouds’, drejtuar nga Nunzio Filogamo.