Nga Bota, 8 Nëntor 2022, 16:04

Elon Musk e pushoi nga puna se ishte shtatzënë, ish-punonjësja e Twitter: Shihemi në gjykatë

XING

Elon Musk e pushoi nga puna se ishte shtatzënë, ish-punonjësja e

Një ish-punonjëse e Twitter-it, e cila është gjashtë muajshe shtatzënë dhe e pushuar nga puna javën e kaluar, ka në plan të padisë kompaninë për diskriminim.

Shennan Lu punonte si analiste e të dhënave në Twitter përpara se të pushohej nga puna së bashku me mijëra punonjës të tjerë të premten, pasi CEO i ri i Twitter, Elon Musk po bën shkurtime.

Sipas Daily Mail, Lu shkoi në platformën e mediave sociale për të shprehur zhgënjimin e saj për trajtimin e situatës nga kompania, duke e akuzuar atë për diskriminim dhe duke u zotuar të shkojë në gjykatë. Tweet-et dhe llogaria e saj janë fshirë.

“Udhëtimit tim në Twitter i erdhi fundi, më pushuan nga puna në muajin e gjashtë të shtatzënisë. Ishte kënaqësi të punoja me të gjithë ju. Jam shumë mirënjohës që drejtoj një ekip kaq të mrekullueshëm, ka qenë një udhëtim argëtues. Këtu sigurisht që ka dallime. Kështu që unë do të luftoj. Shihemi në gjykatë”, shkruante ajo.

Pasi pushoi nga puna rreth 50% të fuqisë punëtore të Twitter të premten pas blerjes së tij nga Musk, kompania thuhet se ka kontaktuar me dhjetëra punonjës për t’u kthyer në punë. Kompania ende punëson rreth 3700 njerëz.